آلرژی با غذای آکوآريوم
ساعت ٦:٥٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٥/۳/۸  

با درود

آلرژی به غذاهای شرکت تترا یا سرقت فرمولاسیون غذا ؟

 

 

 

پیشگفتار

 

  فرمولاسیون غذا یکی از پیچیده ترین بخشهای هر نوع حیوان پروری به حساب می آید .

زمانهای طولانی از عمر افراد درس خوانده و پر تلاش و دستگاه های گران قیمت صرف می شود تا شرکتی بتواند غذای بهتری برای زود تر و بهتر پروار کردن مرغ یا گاو بسازد .

این شرایط در مورد فرموله کردن غذای بهینه برای سگ و گربه و خرگوش و هامستر و پرندگان زینتی و ... خلاصه هر حیوانی که نگهداریش در بین انسانها رایج باشد ، صادق است .

 

                                         غذای گربه

 

شاید مشکل ترین فرمولاسیون غذا در بین همه حیوانات مربوط به ماهیان باشد .

می پرسید چرا ؟

: دلایل متعددی برای این حرف وجود دارد ولی شاید قابل فهم ترین آنها این باشد که اولا غذایی که در آب وارد می شود تحت تاثیر ماهیت آب (به عنوان حلال ) و همچنین ویژگی های آب ( مثل p.H و دما و ... ) دستخوش دگر گونی می شود .

دیگر آنکه ماهی پیش از وارد شدن غذا در دهنش مزه و کیفیت غذا را حس می کند و از طرف دیگر بخشی از جذب برخی مواد (مثل ویتامین ها ) از طریق پوست و آبشش های ماهی و خلاصه بدون خوردن غذا ، جذب بدن می شوند .

همین نکات گفته شده و نکات دیگر کار فرمولاسیون غذای آبزیان را به شدت هزینه بر و دشوار می سازد و کسانی که چنین غذاهای کارآمد و نوینی را ارائه دهند می توانند بسیار ثروتمند گردند . البته در این میان گاهی اشتباهاتی نیز رخ می دهد .

این پیشگفتار طولانی را تا همین جا داشته باشید تا در آخر مطلب ، ادامه اش را خدمتتان عرض کنم .  

 

 

وب گرد بیکار

 

    چند وقت پیش که نزدیک سحر طبق عادت دیرینه مشغول به جستجو در اینترنت ( وب گردی ؛ مثل ولگردی! ) بودم و طبق عادت دیرینه تر یاهو مسنجر ( این بد ترین کشف انسان قرن بیس و یکم ) را خاموش کرده بودم و طبق عادت بسیار دیرینه تر ؛ مطالبی را می خواندم که معمولا هیچ کس نمی خواند ، در بخش پرسش و پاسخ های یک شرکت تجهیزات آکوآریومی به متن شکایت عجیب و جدید و مودبانه ای برخوردم که از غذاهای شرکت آلمانی تترا به عمل آمده بود و مسئول شرکت نیز با بردباری به آن پاسخ گفته بود . فردی در این نامه ادعا کرده بود که ... ،

ابتدا عین متن پرسش و پاسخ را برایتان می نویسم و سپس برخی جملاتش را ترجمه می کنم و بعد به سراغ ادامه پیشگفتار که قولش را به شما داده ام می روم .

 

 

                           کرم خونی یا بلود وورم نوزاد پشه کیرونومیده

 

 

متن اصلی نامه

 

 

2006-02-12   Allergic Reaction                                                         
.....................................................................................

A couple of weeks ago my son (11 years old) was feeding his fish the Tetra      BettaMin Tropical Medley. He was using his hands. Afterwords he rubbed his    eyes and his eyes closed up. He was fine and we took him and the fish food     to an allergist who says he is indeed allergic to something
in this product.      

He asked us to try and find out what is included in the "FISH MEAL" part of the product. My son eats common fish (salmon, tuna etc) and was tested for          shimp and was ok. So there is a particular ingredient in the fish meal part that we would then like to bring my son back to be tested on.                              

Your assistance in this matter would be greatly appreciated.                          

Sincerely,                                                                                                 
..............................                 
Montreal, Canada                                                                                     
Tel                                                                                .........................

 

 

  2006-02-13   Re: Allergic Reaction                                                          

TetraTeam                                                                                            

 

Dear .............,                                                                                     

 

Thank you very much for your e-mail. From scientific literature it is known that most notably allergenic substances in the field of fish food are Bloodworms and Waterfleas (Daphnia). Our standard food contains no Bloodworms or Waterfleas. According to our experiences there is no higher allergy risk by the use of our fish food. But in principle every protein could work as allergenic substance.

 

Our food BettaMin is a mixture of flakes and Artemia (Brine Shrimps). It could be that your son is allergic to this natural food. We use in our foods fish meal of different compositions which means it consist of different fish species. Please understand that we cannot give you more detailed information about the product ingredients.

 

Kind regards,

 

The TetraTeam 

 

 

 

عزیزم ازت متنفرم

 

مسئول شرکت تترا ! دو هفته پیش پسرم ( که 11 سال دارد ) ماهیانش را با غذای تترا بتامین – Tetra Bettamin – تغذیه کرده است . و دستانش به غذا آلوده شد . پس از مدتی چشمانش را با همان دستهای به اصطلاح غذایی مالید و چشمانش بسته شدند .

 

              آی خدا ! چشمم بتا مینی شد . من یازده سالمه .

 

ما او و غذای ماهی را پیش یک متخصص حساسیت ( آلرژیست) بردیم و او به ما گفت که : (( پسر شما به یه چیزی که تو این غذا هستش حساسه .))

او ( یعنی دکتره ) از ما خواست که امتحان کنیم و ببینیم که پسرمان که کدام بخش از مواد تشکیل دهنده غذای ماهی که در فرمولاسیون این غذا هست حساسه .

پسرم بی هیچ مشکلی از ماهیان معمولی چون ماهی آزاد و قزل آلا و غیره استفاده می کند و او را در مورد حساسیت به میگو هم آزمایش کردیم که جواب منفی بود .

پس باید یک جز ویژه دیگر در ترکیب غذای ماهی شما موجود باشد که ما می خواهیم پسر خود را در مورد آن نیز آزمایش کنیم .

پیشاپیش از همکاری شما سپاس گزارم .

ارادتمند شما ، فلانی .

کانادا ، مونترآل

تلفن : ...............

 

 

نه مودبانه از نوع سوم

 

   فلانی عزیز ! از ایمیل شما بسیار سپاسگزارم . گزارشات علمی بیان گر این حقیقت است که آلرژی زا ترین مواد در ترکیبات غذاهای ماهیان عبارتند از کرم خونی و کک آبی ( دافنی ) . غذا های استاندارد ما فاقد هرگونه کرم خونی و دافنی می باشند . بر طبق تحقیقات و آزمایشهایی که شرکت ما به عمل آورده هیچکدام از غذا هایمان حساسیت زا نمی باشد . اما اصولا هر پروتئینی می تواند یک ماده آلرژی زا محسوب شود .

غذای تترابتامین شرکت ما مخلوطی از غذای پولکی و آرتمیا ( میگوی نمکی ) است .

امکان دارد که پسر شما به این غذای طبیعی آلرژی داشته باشد .

همچنین ما در غذای خود از آرد ماهی به نسبتهای گوناگون و از گونه های مختلف استفاده می کنیم .

لطفا درک کنید که ما نمی توانیم در مورد جزئیات تشکیل دهنده غذا ( فرمولاسیون ) خود به شما چیزی بگوییم .

ارادتمند .

شرکت تترا

 

نتیجه گیری اخلاقی

 

 

   ملاحظه کردید چه نامه متین و مودبانه ای بود و شرکت هم چگونه به خوبی پاسخ داده بود ؟

مطمئن باشید اگر این نامه در یکی از کشور های آسیایی نوشته می شد می توانست چنین متنی داشته باشد  :

 

    آهای مسئول ک..ش شرکت خراب شده تترا . حالا دیگه چشم پسر منو لوچ می کنی ؟ حیف که امروز جمعس وگرنه میومدم و دهنتو می ....دم . اگه فردا سقف اون شرکت رو روی سرتون خراب نکردم تخم پدرم نیستم . آخه ما..ق..ه ها چه کوفتی تو اون غذاتون ریختین که بچم آلرجی گرفته ؟ فردا یه ک .. ی ازتون پاره کنم که کیف کنید .

 

                 پدر بچه یازده ساله فوق

 

اما دیدید که کار به اینجاها نرسید .

 

    هدف اصلیم از این نوشته این بود که بگویم برخی مواقع برخی افراد سود جو یا مزدوران شرکت رقیب سعی در پی بردن به فرمول غذایی شرکت معروفی دارند . در این زمینه هیچ نقشه ای را مردود ندانسته و از هر راهی استفاده می کنند .

یکی از این راه ها نوشتن چنین نامه هایی است . البته نمی گویم که این فرد دروغ می گوید ولی گاهی چنین ترفند هایی که آنها را یکدستی زدن می نامییم کارساز می شوند . مثلا شرکتی که از شکایت فلان مصرف کننده و جریمه بیمه بهراسد ممکن است بگوید : آقا به خدا ما غیر از گوشت ماهی گوپی و جیگر غاز و آرد سویا و روغن ماهی چیزی تو غذامون نمی ریزیم به خدا !

و کار تمام است .

یادتان باشد اگر روزی غذایی اختراع یا کشف کردید و به کسی دادید و طرف گفت که همه ماهی هایش پس از خوردن غذا مرده اند ، باور نکنید و به او اتهام شیادی بزنید .

 

نتیجه گیری غیر اخلاقی یا ادامه پیشگفتار

 

1- می فهمیم که فقط رئیس جمهور ها بلد نیستند نامه تهدید آمیز بنویسند .

2- می فهمیم که مطالب این وبلاگ نباید همیشه تک بعدی و جدی باشند .

3- شرکت تترا هم می تواند نه گنده بگوید ( مثل دوم خ ...د )

4 – شرکت تترا در تبلیغ غذای بتامین خود نوشته که : ترکیب این غذا بسیار شبیه به غذایی است که ماهی فایتر (بتا) در زیستگاه طبیعی خودش می خورد + مقداری آرتمیا که به غذا اضافه کرده اند .

 

حال پرسش این است که آیا مسئولان فرمولاسیون شرکت تترا نمی فهمند که بخش عمده غذای مصرفی این ماهی در محیط طبیعی از لارو حشرات به خصوص کرم خونی که لارو پشه کیرونومیده است تشکیل شده ؟ آیا مسئولان این شرکت به دهان زبرین و رو به سطح آب ماهی فایتر نگاه نکرده اند ؟ آیا گزارشهایی را نخوانده اند که ماهی فایتر هر جا که رها سازی شده نسل پشه مالاریا را ریشه کن کرده ؟

پس چگونه در نامه خود می نویسند که در غذایشان از کرم خونی ( که برای عده ای آلرژی زا توصیف شده ) هیچ استفاده ای نکرده اند ؟

در زیر این جمله پاسخ شرکت تترا و تبلیغ غذا را می آورم تا کیف کنید .

 

 

جمله پاسخ شرکت مبنی بر اینکه در غذای بتامین کرم خونی نیست :

 

Our standard food contains no Bloodworms or Waterfleas.                           

 

 

 

BettaMin™ Flakes                                                              

BettaMin™ is The Vibrant Blend™ that enhances color and fin development. Developed specifically for Bettas, this highly nutritious, high-protein formula is based on the diet Bettas consume in their natural environment.     This medley of small, thin red flakes and freeze dried brine shrimp is              formulated for maximum acceptance and intake.                                        

 

 

                               غذای بتامین تترا مخصوص فایتر فیش

 

 

بدرود

 

حق بازگو کردن یا باز نویس کردن این نوشته شدیدا محفوظ است .

 


کلمات کلیدی: