وبلاگهای آبزی دانی پارسی زبان
ساعت ۱:۱۱ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٥/۳/۳٠  

با درود

 

 

وبلاگ های آکوآریومی فارسی زبان یا PAW

 

    تنها مدت کمی ( در مقابل رشد سایر عرصه های علمی ) از تولد نخستین وبلاگ فارسی آکوآریومی می گذرد . اگر آبزی پروری به قصد سرگرمی در منزل یا محیط کار یا به بیان ساده تر " ماهی بازی " را از سرگرمی های علمی به حساب آوریم ؛ که اصولا همین طور هم هست ، شاید این عرصه یکی از زمینه های پر طرفدار و پر مخاطب علمی در میان وبلاگ های فارسی زبان باشد .

    همان طور که می دانید عرصه فرهنگی - انفورماتیک بیشتر کشور های دنیا از جمله ایران ، از کمبود و ضعف وبلاگ های علمی رنج می برد . اگر فرد پر شهامتی هم پیدا شود و وبلاگ علمی یا تخصصی هم ایجاد کند ، کم بینندگی وبلاگش وی را به همان دردی مبتلا می کند که سیزیف اسطوره ای از آن در رنج و نا آرامی بود : انجام کار بیهوده !

البته این در ذات وبلاگ نویسی نهفته است که بیشتر به آزادگویی و رها گویی بپردازد ولی آیا مگر نمی توان در علم نیز عقاید شخصی داشت ؟

    باری ، آکوآریوم بازی همان طور که گفتم چون هم دست در گردن علم دارد و هم بخشی از سرگرمی مردمان امروز است ؛ شانس بیشتری داشته و سرعت تولد وبلاگ های آکوآریومی بسیار سریع بوده است .

 

    در این مدت کوتاه که نخستین وبلاگ ماهیان زینتی به زبان پارسی ایجاد شد        ( و خدا می داند که کدامین وبلاگ بوده ) وبلاگهای زیادی به وجود آمدند . 

 

    برخی با آتشی که زود به خاموشی گرایید نخستین نوشته های خود را به معرفی ماهی کم یاب یا پر قیمت یا پر طرفداری اختصاص دادند و پس از آن آتش نوشتنشان به سردی گرایید و آن نوشته ، اولین و آخرین پست وبلاگشان شد .

 

    برخی کتابی را روبروی خود گذاشتند و شروع به تایپ نوشته های آن نمودند و جالب است که حتی عده ای ، غلط های چاپی کتاب مورد نظر را رفع نکردند . گویی صفحات اسکن شده کتاب مذکور را نشان می دادند .

 

    عده دیگر به شغل پر طرفدار کپی – پیست (Copy - Paste) که به راستی آفت حق مولف است رو آوردند و هر مطلبی را که هر جا دیدند بدون ذکر منبع در وبلاگ خود چپاندند ، غافل از اینکه تاریخ های خودکار موجود در وبلاگها نشان می دهد که مثلا مطلب مربوط به فلان ماهی را چه کسی نخستین بار به زبان فارسی وارد شبکه جهانی اینترنت کرده است !

 

    از دیگر سو بودند کسانی که تلاش کردند تا با مطالعه و وسواس علمی در ذکر تجربیات خود و یا ترجمه متون مورد اطمینان فرنگی  ، وبلاگهای مفیدی ایجاد کنند و آبروی وبلاگ آکوآریومی فارسی را حفظ کنند . برخی که سلیقه بهتری داشتند اقدام به ایجاد سایت ( به جای وبلاگ ) و طراحی قالب آن نمودند . برخی که حرفه ای تر بودند تالار های گفتگو آبزی دانی تشکیل دادند و گروهی هم فیلم یا کتاب مفیدی را در مورد ماهیان مورد بحث در وبلاگ خود بار گذاری کردند .

 

   در این نوشته قصدم یاد آوری تاریخ پر فراز و نشیب وبلاگ های آبزی دانی بود . لیست آنچه یافته ام را در زیر آورده ام ( که البته بی شک فهرست کاملی نیست و از این بابت شرمسارم )  تا بیشتر با Persian Aquarium Weblog ها آشنا شوید . 

 

 

    شاید روزی استاد دانشگاه فهمیده و خوش ذوقی به یکی از دانشجویان رشته شیلات بگوید که پایان نامه ای در مورد "بررسی کمی و کیفی وبلاگهای آکوآریومی" بنویسد و نقش آنها را در بالا بردن دانش و فرهنگ و فهم مخاطبین خود تجزیه و تحلیل کند و همچنین بیابد که نخستین وبلاگ نویس آبزی دانی ، پر طرفدار ترین وبلاگ آبزی دانی  ، فعال ترین و به روز ترین و مفید ترین وبلاگ آبزی دانی و ... کدام اند .

 

   حتی شاید روزی این آرزوی شخصی من به حقیقت بپیوندد که وبلاگ نویسان آکوآریومی دست به دست هم بدهند و یک سازمان غیر دولتی یا ان جی او با نام اختصاری پان یا PAN  ( Persian Aquarium NGO  ) تاسیس کنند که هیئت رئیسه آن صرفا بر حسب دانش افراد برگزیده شود و مرام نامه اش به گونه ای تنظیم شود که از تمامی بخشهای تجارت آکوآریوم از ماهی گرفته تا فروشنده و پرورش دهنده و خریدار ، حمایت کند . چیزی شبیه سازمان نظام مهندسی کشور و البته بسیار بهتر .

 

به قول مارتین لوتر کینگ : من خواب دیده ام روزی خواهد آمد که .... 

بگذریم !

 

          

 

 

فهرست برخی وبلاگ های مربوط به ماهیان زینتی

 

1  -  آکوآریوم   کسرا

 

2  -  دنیای زیر آب  نیما

 

3  -  وبلاگ تخصصی ماهیان آکواریمی   جابر و مهدی

 

4  - اصول پرورش ماهیان اکواریومی   علیرضا

 

5  -  اکواریوم و دنیای ماهیها   حمید

 

6  -  آموزش برپایی آکواریوم به زبان ساده    شیوا

 

7  -  دیسکاس .. شاه ماهی آکواریوم    ارسطو

 

8  -  نمایشگاه و فروشگاه اکواریوم خلیج

 

9  -  ماهی باز   شهاب فقیهی و دوستان

 

10  -  معرفی ماهی های آب شیرین   ناهید

 

11  -  دنیای آبی آکواریوم    علی جهانگیری

 

12  -  آکواریوم و ماهی    مرتضی

 

13  -  پرورش ماهی دیسکوس

 

14  -  دنیای زیر آب    میلاد

 

15  -  پرورش ماهیان اکواریومی    علیرضا عصمتی

 

16  -  ماهی   رضا یحیی زاده

 

17  -  ماهی های کوچولو    حاجی

 

18 - حلزون های سیب  رضا حکیمی مفرد

 

۱۹ - پرسش و پاسخ آکوآريومی در phalls

 

۲۰ - وب تخصصی ماهيان آب شيرين 

 

۲۱ - آموزش آکواريوم 

 

 

و ....

 

 

 

بدرود

 


کلمات کلیدی: