جدول سازگاری گونه های زينتی آب شور
ساعت ۸:٢٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٥/٤/۱٤  

با درود 

 

   سازگاری یا Compatibility یکی از مهم ترین ویژگی های نگهداری جانوران در اسارت است .

در آبزی دان ، شاید پس از فاکتور های آب ، مهم ترین عامل در حفظ سلامت و بقا و تجدید نسل ماهیان همین سازگاری باشد . به همین دلیل هم در بیشتر کتابها یا متن هایی که از لحاظ علمی سرشان به تنشان می ارزد ، بخشی به هم مخزنی های مناسب یا Tank mates اختصاص می یابد .

ماهیان نا سازگار می توانند همدیگر را بخورند یا مجروح کنند . اگر هم تا این حد ناسازگار نباشند ، با مزاحمت هایی که برای یکدیگر ایجاد می کنند باعث ایجاد تنش ( استرس ) شده و بروز رنگها و رفتار ها و تولید مثل یکدیگر را مختل می کنند .

رقابت این ماهیان با یکدیگر و بروز استرس ها دست به دست هم می دهند تا شانس بیمار شدن ماهی را فزایش دهند .

 

دکترFoster    و دکتر Smith  که چهره های شناخته شده ای در تجارت آکوآریومی جهانی هستند اقدام به ساخت جدول بسیار زیبایی در مورد سازگاری ماهیان آبزی دان دریایی کرده اند .

این جدول از یک ستون افقی و یک ستون عمودی درست شده است که در هر ستون نام ماهیانی نوشته گشته . امتداد نام هر ماهی ، امتداد نام ماهی دیگری را قطع می کند و در محل تقاطع یکی از حروف Y   ( به معنی سازگار ) ، N ( به معنی ناسازگار ) و C   ( به معنی نگهداری با رعایت نکات ایمنی و توجه خاص ) ظاهر می شود .

البته برای راحتی کار در فایل اصلی دو خط متقاطع متحرک چسبیده به نشانگر موس ایجاد شده است که کار را برای شما آسان می کند .

مثلا اگر در ستون عمودی روی نام شیر ماهی ( Lionfish )  توقف کنید و در ستون افقی ، خطی به امتداد نام دلقک ماهی ( Clownfish ) رسم کنید متوجه می شوید که حرف N ظاهر می شود . یعنی این دو ماهی ناسازگارند و نمی توان عقرب ماهی را با شقایق ماهی در یک مخزن نگه داری کرد .

حالا که شیوه عمل جدول را یاد گرفتید باید یاد آوری کنم که سازگاری بین گونه ها یک امر ثابت نیست و مثلا در فصل جفت گیری بسیاری از گونه ها شرور تر از پیش می شوند .

 

 

 

جدول سازگاری گونه های در یایی

 

امیدوارم این جدول که برای نخستین بار  ( ببخشید ، هزارمین بار ) به زبان فارسی در وب قرار می گیرد به درد تازه واردان در عرصه نوین آبزی دان آب شور بخورد .

بدرود .

 

واژگان کلیدی : سازگاری ماهیان آکواریوم آب شور . آکواریوم آب شور . آکواریوم دریایی


کلمات کلیدی: