مگر در ایران مناطق مرجانی داریم ؟!

 

 

مجلس نمی دانست جزایر مرجانی جزو مناطق حفاظت شده اند 
ایرن: سخنگوی فراکسیون محیط زیست مجلس با اشاره به اینکه نگاه مسئولان مناطق آزاد به اکوسیستمهای دریایی نگاه سطحی و غیر محیط زیستی است گفت: مجلس در زمان بررسی برنامه پنجم و واگذاری جزایر مرجانی به مناطق آزاد نمی دانست این جزایر جزو مناطق حفاظت شده هستند.

 

انوشیروان محسنی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه در حال تدارک تدابیری هستیم که بین سازمان محیط زیست و و مناطق آزاد طبق قانون هماهنگی هایی انجام شود تا رعایت قوانین زیست میحطی از سوی مناطق آزاد الزام آور شود.
نماینده مردم چالوس در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: زمانی که مجلس بحث جزایر را در قالب برنامه پنجم در دستور کار داشت آقایان محیط زیست هیچ اطلاعاتی نداده بودند که این مناطق حفاظت شده اند و در رابطه با این مناطق باید مانند مناطق حفاظت شده در خشکی قانون وضع کرد، اتفاقا مجلس بعد از انتشار اخبار رسانه ها متوجه شد که این مناطق تحت حفاظت سازمان محیط زیست است.
با این حال واگذاری جزایر مرجانی "فارور"، "بنی فارور" و " هندورابی" خلیج فارس به منطقه آزاد کیش واکنش حافظان محیط زیست را به دنبال داشته است با این حال بسیاری از آنان معتقدند محیط زیست راضی به واگذاری جزایر سه گانه به کیش نبوده و مجلس بی توجه به تذکرهای کارشناسی، بکرترین جزایر تحت حفاظت سازمان محیط زیست را به منطقه آزاد کیش داده است.
محسنی اضافه کرد: ما قطعا دنبال راهکارهای قانونی هستیم تا خلاهای موجود در این زمینه را پر کنیم و در قالب بودجه های سنواتی در مجلس اقداماتی برای بازگرداندن جزایر به مناطق حفاظت شده انجام شود.
به گفته این نماینده مجلس، جزایر مرجانی به دلیل ارزشهای زیست محیطی در منابع آبی و اکوسیستمهای دریایی نیازمند حفاظت بیشتری هستند چرا که این مناطق مرجانی در کنترل جلبکها و بلومهای جلبکی نقش مهمی دارند و از کاهش اکسیژن آب جلوگیری می کنند ولی در حال حاضر در مناطق آزاد قوانین زیست محیطی رعایت نمی شود.
به عقیده سخنگوی فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی، مسئولان مناطق آزاد نگاه محیط زیستی به دریا و اکوسیستمهای دریایی ندارند و تنها به فکر توسعه ناپایدار در دریا هستند و گاهی می بینیم بی هیچ ملاحظه ای اسکله ها در دریا ساخته می شود و یا محیط زیست دریا نادیده گرفته می شود.
به گزارش خبرنگار مهر، مناطق مرجانی کیش و قشم در خلیج فارس جزو غنی ترین ذخایر مرجانی دنیا هستند و این اکوسیستمها به دلیل تاثیر بر زنجیره حیات دریا از اهمیت ویژه ای برخوردارند.
جزایر حفاظت شده کیش که زیستگاه‌ پرندگان مهاجر و بومی، لاکپشتها و محل تجمع جمعیت بکر مرجانی و حتی حیات وحش است، در خطر تهدیدات توسعه جزیره قرار گرفته این در حالی است که مناطق مرجانی در حال تهدید جزو مناطق حفاظت شده سازمان محیط زیست محسوب می شوند.
در همین رابطه محمد باقر نبوی معاون میحط زیست دریایی سازمان محیط زیست با اشاره به نشست مشترک با فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی به خبرنگار مهر گفت: مجلس از ما خواسته گزارشی مدیریتی از جزایر واگذاری به مناطق آزاد تهیه و در اختیار مجلس قرار دهیم.
وی تاکید کرد: جمع نبدی مثبتی صورت گرفت و به نظر می رسد فراکسیون محیط زیست مجلس موافق این واگذاری نیست و به زودی نتایج آن مشخص می شود.

 

انتهای خبر // www.iren.ir // ایرن

 

http://parstools.com/site/?url=http://iren.ir/NSite/FullStory/?id=4862

 

کد خبر :4859   زمان مخابره: 8:57:52 - 9/11/1389

 

/ 0 نظر / 32 بازدید