جاده ی انقراض

مطلب زیر از سایت انجمن پوزپلنگ ایرانی به هدف اطلاع رسانی نقل شده است :

http://www.wildlife.ir/ShowInfo.aspx?Lang=1&InfoId=332

منطقه حفاظت شده کوه بافق یزد با یکی از بزرگترین چالشهای زیست محیطی کشور دست و پنجه نرم می کند. ماه هاست که جاده ای که از میان این منطقه قرار است بگذرد، آینده کوه بافق را با مخاطره روبرو ساخته است.  این جاده با نام جاده گزوئیه بیش از سی سال است که یکی از بزرگترین تهدیدات بالقوه بافق به شمار می آمده که امروزه یک خطر تمام عیار بالفعل شده است. این جاده مسیر دسترسی تعدادی از روستاهای پشت کوه بافق را به مرکز شهرستان بافق نزدیک تر می سازد. درحال حاضر، یک مسیر آسفالته 78 کیلومتری این روستاییان را به بافق می رساند که کاملا دشتی و تخت می باشد، حال آنکه جاده مورد مناقشه 56 کیلومتر طول داشته و تنها 22 کیلومتر مسیر فعلی را کوتاهتر می سازد. البته این جاده جدید، کوهستانی و خطرناک بوده و براساس اظهارنظرهای مکرر مسئولین اداره راه، هیچگونه توجیه فنی و اقتصادی ندارد. این درحالی است که دو گزینه امن تر با همان طول درحال حاضر مطرح است، لیکن چون احداث آنها زمانبرتر است، کمتر موردتوجه قرار می گیرند.

بافق را باید یکی از بهترین زیستگاه های پلنگ ایرانی در مرکز ایران دانست و درعین حال، درکنار توران بهترین منطقه برای دیدن یوزپلنگ آسیایی در طبیعت می باشد. وجود تراکم بالا از این دو گربه سان ارزشمند باعث گردیده که بافق پتانسیل گردشگردی بالایی داشته باشد و نیازمند توجه جدی و بیشتری باشد. درحال حاضر، بافق بیش از هر زمان دیگری به همراهی و کمک مسئولین، کارشناسان و دانشگاهیان نیازمند است. اداره کل حفاظت محیط زیست یزد و اداره حفاظت محیط زیست بافق به شدت برای حفظ این منطقه درحال تلاش و رویارویی با سایر نهادها که همگی برای احداث این جاده متحد شده اند، هستند و از این رو، برماست که بروز این فاجعه را اطلاع رسانی نماییم. زمان زیادی باقی نمانده است و آینده منطقه حفاظت شده بافق به شدت درمخاطره قرار دارد.

به بافق کمک کنید!

/ 7 نظر / 23 بازدید
آموزش رایگان برنامه نویسی

سلام دوست گلم من نمیخوام مثل بقیه تبلیغ کنم ولی اگر دنبال آموزش،برنامه نویسی و نرم افزار های مختلف هستی من می تونم سایت سورس باران رو بهت معرفی کنم چون انواع آموزش های مختلف فارسی بصورت کتاب و همچنین تصویری وجود داره که از این آموزش ها می تونم آموزش فتوشاپ،برنامه نویسی و حتی ساختن قالب نام برد. و بخش های مختلفی که شامل سورس های برنامه نویسی، دانلود نرم افزارهای مهم و کاربردی و کمیاب نام برد با سورس باران برنامه نویسی را معنایی دوباره بخشیم. یا علی

محمدرضا

سلام دوست عزیز. وبلاگ زیبایی داری. مطلب آخرت برام جالب بود. خوشحال میشم به سایت من هم سری بزنی . اگه دوست داری تبادل لینک کنیم لینک سایت من را بزار تو وبلاگت و از ویلاگت بیا تو سایتم تا من هم لینک وبلاگ تو را داشته باشم آدرس وبلاگت را هم برای یاهو آی در من بفرست من به وبلاگ تو لینک میکنم http://bazar3.ir bazar3@ymail.com

سمیه اردو

وبلاگ جالبی بود. و طرز توجه شما به محیط زیست اطرافتان جالبتر

پگاه

این هم نمونه ای دیگه از بی توجهی به محیط زیست و حیات وحش [ناراحت]

shahab

سلام.آیا از یک آکواریوم 200 لیتری میتوانم سود بدست آورم؟چگونه؟لطفا راهنمایی فرمایید

امامی

شهاب جان آکوآریوم 200 لیتری یک آکوآریوم معمولی است و ممکن است بتوان ماهی ها یا گیاهانی نیز در آن تکثیر نمود اما اگر منظورتان سود میلیاردی است ، خیر !