اوماک نمونه ای از پت شاپ مدرن در ایران

امروز بالاخره برای خرید نوعی گیاه به فروشگاه حیوانات اوماک رفتم. البته برای پیدا کردن آدرس کمی دچار اشکال شدم چون راستش را بخواهید انتظار داشتم در یکی از منازل مسکونی در یک برج متروک یکی دو نفر مشغول فروش غیر قانونی حیوانات مریض و ممنوعه باشند، اما وقتی دیدم مغازه زیبا و تمیزی که بر خیابان اصلی با تابلوی سفید بزرگ مملو از آدم وجود داشت پیتزا فروشی نیست بلکه همان فروشگاه برادران رئوفی است که مقصد من بوده است، علت پیدا نکردن آدرس را فهمیدم.

فروشگاه مملو از مشتری بود ، مشتری هایی که بیشتر آنها برای تماشا آمده بودند و این فروشگاه به نظر من تا اینجا توانسته است به بخش مهمی از هدف خود برسد و آن آموزش است ! فروشندگان که چند جوان مودب (و البته خیلی شبیه به هم بودند) با خوشرویی بارها و بارها شیوه نگهداری از موجودات را برای مشتری ها شرح می دادند و جالب اینکه در قیمت ها هم انعطاف داشتند. یکی دیگر از نکات مثبت این فروشگاه خدمات پس از فروش آن است. از غذاهای مخصوص تا ظرف های غذاخوری و مخازن نگهداری هامستر گرفته تا تراریوم های دست ساز خودشان که با سخاوت برای فروش گذاشته بودند و  لامپهای فرابنفش و انواع دارو و خیلی تجهیزات دیگر. 

من فرصت را مناسب دیدم تا فروشندگان را سوال پیچ کنم و با کمال تعجب دیدم که بیشتر پاسخ های آنها علمی و درست و مناسب بود.

در این باغ وحش کوچک می شد از انواع خزندگان (البته من با عرضه مار در بازار ایران موافق نیستم) گرفته تا جوجه تیغی، لاکپشت، قورباغه، سگ، هامستر، خرگوش، گیاهان گوشتخوار، رطیل، عقرب و میمونهای مینیاتوری و خیلی چیزهای دیگر که در یک بررسی ده دقیقه ای نمی شد همهی آنها را کشف کرد، یافت نمود.

احتمالا همه خوانندگان وبلاگ من و آنهایی که در دانشگاه با من آشنا شده اند از نگاه متعصبانه من نسبت به تنوع زیستی ایران با خبرند اما واقعا گروه حیوانات اوماک اگر حمایت شود می تواند نمونه ای باشد از پت شاپ های مدرن که به تازگی در کشورمان متولد شده است. 

http://www.exoticpet.ir/

شاید مهم ترین عاملی که باعث شد من در وبلاگم در مورد یک فروشگاه مطلب بنویسم (چون از تبلیغ و تجارت خوشم نمی آید) سه پوستر بزرگ و زیبایی بود که در مغازه نصب شده بود و در آنها تاکید شده بود که خرید و فروش سمندر لرستانی، سنجاب بومی ایران و پرندگان شکاری جرم است ! در واقع این سه پوستر نشان داد که صاحبان فروشگاه فقط به فکر پر کردن جیب های خود نیستند و برای طبیعت ایران ارزش قائلند و درک آنها در این زمینه بسیار بالا تر از انتظار است. 

و جالب است که روی کارت ویزیت زیبایشان نوشته شده بود :

Save your world - save your animals

http://www.khazandegan.com/

آدرس فروشگاه : تهران، میدان دوم صادقیه، خیابان سامان، برج آریا، اولین مغازه شلوغی که آن اطراف دیدید. 

/ 1 نظر / 253 بازدید
مدیرسایت شیلات دانشگاه خلیج فارس

سلام وب شما رو هم سرزدیم و دیدیم! مطالب خوبی دارین...منم منتظر اومدن شمابه وب سایت گروه شیلات دانشگاه خلیج فارس ام آماده تبادل لینک با وب سایت شما... به ماسربزنید