مبونا Mbuna

با درود<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

نخستین بار به زبان فارسی

 

مبونا      Mbuna

 

    نوشته امروز به شرح یک واژه می پردازد . واژه ای که نامی کلی و عمومی برای گروهی از ماهیان پر طرفدار آکوآریومی است . دانستنش صرف نظر از اینکه خود سودمند است ، از نامگذاری بیهوده و عجیب و غریب ماهیان نیز جلوگیری می کند .

 

     

 

برخی از دوست داشتنی ترین گونه های ماهیان زینتی در دسته مبوناها جای          می گیرند و همان طور که پیش تر گفتم ، ماهی اوراتوس نیز یکی از آنهاست .

مبونا یا Mbuna واژه ای محلی است که به صورت    تلفظ می شود .

کلمه مبونا به معنی ماهی سنگ پسند یا سنگ زی (  Rock-dwelling ) می باشد .

ماهیان این گروه در مناطق دارای کناره و بستر سنگلاخی زیست می کنند و می توان آنها را معادل ماهیان جزایر مرجانی در آب شیرین دانست !

امروزه دست کم 12 جنس از مبونا ها شناخته شده اند و هر روز به تعداد آنها افزوده می شود . (برخی محققین 11 جنس را در گروه Mbuna جای می دهند .)

 

سیستماتیک مبونا  Mbuna systematic

 

    مبونا ها در راسته سوف ماهی شکلان  Perciformes و خانواده سیکلیده جای دارند .

در جدول زیر نام 12 جنسی که با نام عمومی مبوناها نامیده می شوند نوشته شده .

شرح گونه های این 12 جنس در حوصله این وبلاگ نیست ولی در کتابی که به زودی نوشتنش پایان می یابد و روانه بازار می شود  تک تک این گونه ها را توصیف و ویژگی های زیستی هر یک را شرح داده ام .

در تقسیم بندی رفتاری ، شماره 5 خوش اخلاق ترین و آرام ترین ماهیان و شماره 1 خشن ترین  آنها را نشان می دهد .

 

     

نام جنس

رژیم غذایی

رفتار

Cyahtochromis

گیاه خوار

3

Cynotilapia

همه چیز خوار

1 تا 4

Genyochromis

ماهی خوار

1

Gephyrochromis

گیاه خوار

2

Iodotropheus

همه چیز خوار

5

Labeotropheus

گیاه خوار

2

Labidochromis

همه چیز خوار

4

Maylandia

گیاه خوار

2

Melanochromis

گیاه خوار

2

Metriaclima

گیاه خوار

2

Petrotilapia

/ 6 نظر / 27 بازدید
آریاناپیک

با سلام و عرض ادب و تشکر از راهنمايی تان آقای امامی من ساکن اصفهان هستم و اگر نام تالاب چوغاخور به گوشتان خورده باشد بايد عرض کنم که شيلات منطقه چهار محال و بختياری در اين تالاب مدتها بود که اقدام به پرورش ماهی کپور می کرد که به علت مناسب بودن شرايط ماهی ها رشد خوبی داشتند ولی بعد از مدتی به پرورش ماهی قزل آلا کرد و چون اين ماهی گوشت خوار است نسل ماهی را در درياچه از بين برد و چون پ هاش آب اسيدی بود قزل آلاها هم رشدی نداشتند.آيا در شيلات منطقه چهار محال بختياری کارشناسان مجربی همچون شما وجود ندارد که طرف مشورت قرار بگيرند؟

آشيل

فرید عزیز با سلام . فرید عزیز چگونه می توان به صفحات وبلاگت لینک جداگانه داد؟ می خواستم هم به این مطلب و هم مطلب قبلی لینک دهم . اما هر چه گشتم لینک هر پست را نیافتم . ----------------------- دیگر آنکه میهمان هر شب منزلت هستیم . هر پستی که مینویسی برابری می کند با چندین پست که دیگران می نویسد . میدانی که تا به چه اندازه به غنای آرشیو فارسی اینترنت اضافه کرده ای !. شاد باشی فرید عزیز

afarin

ماشا الله وبلاگ مفيد وتخصصی داريد استفاده کردم منم هميشه ارزو داشتم با اين موجودات جالب وزيبا سروکار داشتم انشاالله در دوران بازنشستگی پرورش ماهی انجام ميدم اگه زنده بودم

مهدی

سلام و خسته نباشی. کار بسيار جالبی و مفيديه (منظورم وبلاگت بود) ولي اگه کمی هم به ظاهر وبلاگت برسی بد نيست. در ضمن اگه بتونی آرشيو رو موضوعی بکنی خيلی عالی ميشه.

شاهین سپنتا

فربد جان ، درود و خسته نباشید من به مطالبی در مورد تاریخچه ورود یا وارد کردن ماهی قرمز یا یا گلد فیش به ایران نیاز دارم و در این مورد از شما و خوانندگان وبلاگتان درخواست همکاری دارم با سپاس

دانشجوی زیست شناسی

باتشکر!!!!!!!