سنجش نيتريت و نيترات و سختی و پی اچ با يک نوار

با درود<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

تترا تست 5 در 1 ؛Tetratest 5 in 1

 

 

تترا تست فایو این وان یکی از آخرین وسایل کنترل کیفی آب است که توسط شرکت آلمانی Tetra ساخته شده و در اصل تولیدی پنج در یک است . بدین معنی که 5 فاکتور مهم آب را با این محصول می توان سنجید .

 

 

                     محصول پنج کاره شرکت تترا

   

 

 

این محصول که فعلا مخصوص آکوآریوم های آب شیرین است ؛ همانطور که در شکل می بینید به شکل نوار یا استریپ (Strip) بوده و موارد زیر را اندازه گیری می کند :

 

 

1 -  p.H یا اسیدیته

 

 

   پی اچ یا پ هاش ، مقیاسی برای بیان میزان اسیدیته بوده و از 1 تا 14 درجه تقسیم بندی شده است .

یادتان باشد که در زمان نوشتن پی اچ به انگلیسی باید حتما از حرف پی (p) کوچک و حرف اچ (H) بزرگ (کاپیتال) استفاده کنید وگرنه غلط نوشته اید .

پی اچ 1 معرف محلول بسیار اسیدی و پی اچ 14 مشخص کننده محلول بسیار قلیایی بوده و درجه 7 پی اچ بیانگر محلولی خنثی است .

به طور کلی بیشتر ماهیان در محدوده پی اچ بین 5/6 تا 5/8  زیست کرده و اپتیمم درجه p.H برای آنها 7 یا خنثی می باشد . تغییرات پی اچ آب برای ماهیان و گیاهان آکوآریوم بسیار مهم بوده و باعث ضعف ، تنش ، مشکلات تنفسی ، از بین رفتن آبششها ، زخمهای پوستی و کنده شدن فلس ها و نابودی تخمهای آنها می گردد .

این نوار 5 کاره توانایی مشخص نمودن پی اچ آب آبزی دان شما را دارد و به شما به عنوان مدیر یک اکوسیستم طبیعی کوچک آب شیرین در منزل امکان کنترل آن را می دهد.

 

2 –GH یا سختی کل

 

 

General hardness یا سختی کل (GH) در واقع بیانگر میزان و غلظت نمک های منیزیم و کلسیم در آب است و امروزه روشن شده که میزان آن تاثیر مستقیم بر روی عملکرد سلولهای ماهیان ، گیاهان آبزی و جانداران ذره بینی آب دارد .

از دیگر سو می توان آن را مجموع تمام سختی های کربناته و غیر کربناته دانست .

غلظت مناسب آن در محدوده 6 تا 16 درجه dH اعلام شده است .

این نوار می تواند سختی کل آب شما را اندازه بگیرد .

 

 

3 –KH یا سختی کربناته

 

 

بیکربنات که از طریق سنجش سختی کربناته (معمولا کربنات کلسیم ) محاسبه می گردد ترکیب شیمیایی بسیار مهمی است که به غلظت کلسیم و منیزیم نیز ربط دارد .

بی کربنات مانند یک بافر عمل کرده و از تغییرات شدید و ناخواسته p.H جلوگیری می کند. معمولا سختی کربناته مناسب یک آبزی دان آب شیرین را بین 3 درجه تا 10 درجه dH پیشنهاد می کنند .

مثلا سختی کربناته مناسب برای نگهداری و تولید مثل ماهی دیسکس 3 تا 6 dH است .

گفتنی است که نقش میزان سختی کربناته در تکثیر ماهی دیسکس بسیار مهم تر از میزان سختی کل است .

با این نوار می توان KH آب را نیز محاسبه نمود .

 

 

 

4 –NO3 یا نیترات

 

 

مواد آلی ازت دار ، مثل دفعیات ماهی ها و ته مانده غذا های خورده نشده وارد مسیر تولید آمونیاک سمی گشته و  به نوبه خود به ترتیب به نیتریت و سپس نیترات تبدیل می شوند .

 

               تبدیل آمونیاک به نیتریت و نیترات

 

 

    درست است که نیترات به عنوان ماده مغذی به مصرف گیاهان می رسد اما افزایش غلظت آن بیش از 50 میلی گرم در لیتر (50 mg/L) باعث آسیب دیدن ماهیان و همچنین رشد بیش از اندازه جلبک ها می گردد . به غیر از بیمار شدن ماهی ها ، رشد جلبکها سبب بد منظره شدن آبزی دان و حتی گاهی افت میزان اکسیژن در آن خواهد گردید .

یکی از آسیبهایی که در نتیجه میزان بالای نیترات رخ می دهد ، ایجاد اختلالات اسمزی در ماهی است .

با محصول تست 5 در 1 شرکت تترا ، میزان نیترات نیز مشخص می شود .

 

 

5 –NO2 یا نیتریت

 

 

    اگر ماهی ها برای مدت زیادی در معرض غلظت های بالاتر از 1 میلی گرم در لیتر   (1 mg/L) نیتریت قرار بگیرند دچار آسیبهایی می شوند . 

مثلا  نیتریت از طریق آبششها به خون ماهی وارد شده و با هموگلوبین ترکیب گردیده و تولید مت هموگلوبین می کند که نتیجه آن افت توان حمل اکسیژن توسط خون است .

در پی آن آبشش ها و خون ماهی قهوه ای (شکلاتی) رنگ می شوند که به آن بیماری خون قهوه ای نیز می گویند .

افزایش میزان مت هموگلوبین خون بیش از 80 % باعث سیاه شدن و در صورت ادامه یافتن منجر به خفگی و مرگ ماهی می گردد .

    در این شرایط ماهی حتی در غلظت کافی اکسیژن نشانه های خفگی (بی اشتهایی ، تنفس در سطح ، بی حالی ، بلعیدن هوا ) را نشان می دهد .

برخی ماهی ها از جمله بیشتر سیکلیدهای آبزی دانی (مثل دیسکس ) نسبت به مقدار نیتریت حساسیت بیشتری از خود نشان می دهند . (0.6 mg/L)

به کمک این استریپ 5 کاره می توانید میزان نیتریت آب آکوآریوم خود را بیابید .

 

 

                            شرکت تترا

 

شیوه کار با محصول پنج کاره سنجش کیفیت آب تترا

 

 

    ابتدا یکی از نوار ها را از داخل قوطی استوانه ای آن برداشته و در قوطی را محکم ببندید.

سپس نوار را تا جایی که با فلش روی آن مشخص شده برای تقریبا یک ثانیه در آب آکوآریوم فرو کنید و در بیاورید .

یادتان باشد که اولا دستتان با مناطق رنگی که وظیفه تشخیص فاکتور های پنجگانه را بر عهده دارند برخورد نکند و دوما ؛ نوار را در جایی که آب آکواریوم دارای جریان نیست ( یعنی در محلی دور از جریان سنگ هوا یا فیلتر ها ) قرار دهید .

پس از خارج نمودن نوار تشخیص ، با تکانی آرام ؛ قطرات اضافی آب باقی مانده بر روی آن را پاک کرده و 60 ثانیه صبر کنید تا تغییرات رنگی نوار صورت پذیرد .

یادتان باشد که نوار را زیر شیر آب نشویید .

کار تقریبا تمام شده است.

اکنون نوار را در کنار راهنمای رنگین چسبیده شده بر روی قوطی قرار دهید و تغییر رنگ هر فاکتور و عدد نوشته شده در کنار راهنما را یادداشت کنید .

اکنون به عنوان یک مدیر تمامی داده های مهم برای انجام اقدام ضروری را در دست دارید. این گوی و این میدان .

 

فراموش نکنید که چند سال پیش برای دانستن این اطلاعات مجبور به خرید 5 کیت آزمایشی بودید !

 

 

 

                                                                                بدرود

 

/ 11 نظر / 249 بازدید
نمایش نظرات قبلی
رضا

سلام منم سوال قبلی رو داشتم. قيمتش و در مشهد محصولات تترا را از کجا ميتونم گير بيارم؟ من تا حالا محصولات تترا تو آکواريم فروشی های مشهد به چشمم نخورده.

رضا

و مي خواستم بدونم چند بار ميشه ازش استفاده کرد(چند بار مصرفه)؟

shiva

خيال نداری ايميل منو جواب بدی ؟؟؟؟

shiva

بعد هم نکته ای که هيچکس بهش اهميت نداد ! همه اينها رو گفتی اما نکفتی برای رفع اين مشکلات بايد چيکار کرد ؟ در واقع اصلی ترين مورد رو نگفتی ! خب اين کيت رو خريديم و تست هم کرديم و مشکل رو پيدا کرديم. حالا چطوری بايد مشکل رو حل کرد ؟؟؟؟؟؟ والا ....

فربد امامی

با درود و سپاس از Shiva . موضوع این نوشته معرفی کیت جدید تترا و طرز کار آن بود نه شیوه مدیریت آب آکوآریوم از سیر تا پیاز ! ولی با این همه پوزش می خواهم و چشم . بدرود .

فربد امامی

با درود به آقایان رضا و خرم . نمایندگی شرکت تترا در ایران قرار است که شرکت ماهیران در تهران باشد ولی خبری از اینکه این کیت را وارد کرده است یا نه ندارم . در مورد مشهد هم شرمنده ام .اگر خبری به دست بیاورم حتمن می نویسم .بدرود .

shiva

انگار اينجا بنويسم زودتر جواب ميگيرم ؟ من چند تا سوال دارم فربد . اگه ميتونی که يه قرار چت باهام بذار اگه نه که اينجا ميگم : - در مورد دکوراسيون آکواريوم های مردابی و تجهيزاتش لطفن بنويس يک مطلب کامل . - در مورد ماهی های بتا هم يک توضيح کامل بنويس. - کتابت کی چاپ ميشه ؟ گفتی خرداد . يادت رفت ؟ - لاکپشت های گوش قرمز همچنان بی جوابه :( - در مورد ماهی کوئی هم ميشه مطلبی بنويسی ؟ - در مورد پوزه خرگوشی ؟ ايميل منو اصلن گرفتی ؟ اگه ميگيری بهم بگو تا برات يک ايميل ديگه هم بدم . ممنونم ازت . راستی ممنون از کامنتت . آمريکايی ؟

محمدرضا

با سلام و تشکر بخاطر مطالب مفيد شما فريد جان اين کيت تترا را از کجا ميتوان تهيه کرد .ممنون ميشم اگر راهنمايی کنيد.موفق باشيد.

آرمان

سلام خیلی خوب بود فقط ایکاش بیان میکردید که چرا حرف پی اج را با پ کوچک و اچ بزرگ می نویسند!