ببری که آسم گرفت ؛ پلنگی که لو رفت !

ببر نر اگر قوی ترین و درنده ترین گربه سانان جهان نباشد، بی شک یکی از قوی ترین هاست. هیچ وقت فراموش نمی کنم زمانی که به طور تصادفی این دو ببر زیبا را در نخستین روزهای ورودشان به فلات ایران دیدم ! زیبا و با شکوه ! برایم فرقی نمی کرد که همپوشانی های ژنتیک آنها با ببر مازندران چندان نبود ! اگر می شد تکثیرشان کرد گیرم که نسل ببر مازندرانی باز تولید نمی شد ؛ دست کم قدمی در کمک به ازدیاد نسل ببر سیبری که برداشته شده بود !

 

اکنون خبر ناراحت کننده ی مرگ ببر نر در وبلاگهایی که دغدغه هایی به غیر از خور و خواب و خشم و . . . دارند پیچیده است. اینکه این ببر از بیماری Feline viral rhinotracheitis  یا FVR خفه شده یا از خوردن گوشت خر مرده است یا از آلودگی هوای تهران یا ایدز گربه سانان یا جفتگیری اجباری و بدون رضایت بانو و یا از بیماری مشمشه که گویا اپیدمی شده است و اگر در گروه زئونوزها باشد باید کارکنان باغ وحش و بازدید کنندگان را نیز در خطر دانست، در هرصورت ماده ای مانده که اگر هم حامله باشد چندان امیدی به ادامه ی راه نیست. 

کاش می شد در مورد پلنگ هایی که به روسیه دادیم پژوهشی صورت می گرفت تا ببینیم آیا آنها نیز از بدی کیفیت نگهداری رنج می برند و یا اینکه کشور میزبان از آنها به خوبی نگهداری می کند تا دست کم بتواند گربه سانان کم یاب و گران بهایی را برای خود تکثیر نموده و سودی دو چندان ببرد !

بی اختیار به یاد پرسشی که در کلاس محیط زیست از دانشجویان می پرسیدم افتادم که : اگر به شما بگویند که از یک گونه ی خاص جانوری فقط یک فرد باقی مانده و شما باید بین حیات خود و حیات تنها بازمانده آن گونه یکی را برگزینید، آن وقت انتخاب شما چه خواهد بود ؟  و چه کم بودند داشجویان تیز هوشی که پاسخ این پرسش را می دانستند !

 

Diseases of Concern for Tigers

• Canine Distemper Virus (CDV

• Feline Leukemia/Sarcoma Virus (FeLV)

• Rabies Virus

• Feline Viral Rhinotracheitis (FVR), Feline

Herpesvirus (FHV)

• Feline Calicivirus (FCV)

• Feline Panleukopenia (FPL), Feline Parvovirus (FPV)

• Feline Immunodeficiency Virus (FIV)

• Feline Infectious Peritonitis (FIP)

• Chlamydia psittaci

• Toxoplasma gondii

/ 7 نظر / 24 بازدید
ش. محمودی

نه راهِ اول نه دوم راهِ سوم، تلاش برای نجاتِ کسی که زندگیش با زنده موندنِ ما در ارتباط اِه. اینطوری دو طرف زنده می مونن. ولی قصه اینه که، وقتی آدم آ بهم گوشتِ خر میدن، چه اصراریِ که به ببر ندن، ولو اینکه اخرین فرد از یک گونه هم باشه. ما اگه یک کاری بکنیم خیلی خوبه، سعی کنیم تکثیر گونه های درحال انقراضُ به عهده نگیریم، ما ک خودمونُ می شناسیم، می دونیم چه طور آدمایی هستیم و چه طور مملکت و حمایتی داریم. جددن دلگیر کننده ست.

سحررشیدی

سلام واقعا تاسف برانگیزه اما استاد آیا واقعا علش را نداریم که این بلاها سرمان می آید ؟بودجه نداریم؟دلسوزنداریم؟چی نداریم که اینجور میشه؟

ع.چنگیزی

سوال شما فلسفی است نه علمی.... یک فرد از یک گونه که باقی مانده عملا منقرض شده حساب میشود و کاملا مشخص است که بعد از زمان مشخصی این آخرین فرد هم دار فانی را وداع میگوید و به باقی افراد گونه اش میپیونده!!! مگر اینکه اون گونه نرماده باشه تا با داشتن یک گونه هم به بقای آن امید داشته باشیم.... اگر من به گونه ای دسترسی داشتم که میدونستم یک دونه فقط ازش باقی مانده اول تا میتونستم در حالت های خواب و بیدارو و ... ازش عکس و فیلم میگرفتم.... بعدش هم سعی میکردم خوب ازش پذایرایی کنم مثلا اگر گوشت خوار بود طعمه زنده بهش میدادم تا خودش شکارش کنه نه اینکه گوشت خر به خوردش بدم..... بیچاره ببر بخت برگشته....

امامی

ع چنگیزی عزیز این سوال علمی و مربوط به شبکه های غذایی و زی گونگی است. دقت فرمایید

امامی

با سلام اطلاعات کامپیوتری اینجانب در حد افراد تازه کار است و بلد نیستم بدین معناست.

ع.چنگیزی

[متفکر]

ع.چنگیزی

این عکسی که شما در بلاگتون دارید اشک ادم را در میاره قیافش خیلی بدبخته معلوم بوده که مردنیه و عمرش به دنیا نیست...[دلشکسته]