تکثیر ماهی ماندارین سبز در نخستین همایش ماهیان زینتی ایران

 

باشگاه پژوهشگران جوان

نخستین گزارشتکثیر ماهی ماندارین سبز  در ایران

فربد امامی لنگرودی

 

باشگاه پژوهشگران جوان - دانشگاه آزاد اسلامی واحد خوزستان


http://www.irofc.com/


بخش هایی از مقدمه مقاله :

تکثیر ماهیان زینتی آب شور در دنیا و در کشورمان قدمت چندانی ندارد. زیبایی و گران قیمت بودن بیشتر گونه های دریایی باعث اهمیت تکثیر آنها می شود و ماندارین ها به ویژه ماندارین سبز یکی از زیباترین ماهیان آب شور به حساب می آید. ماهی ماندارین سبز با نام علمی (Synchiropus splendidus (Herre, 1927 شناخته می شود و از لحاظ سیستماتیک در راسته سوف ماهی شکلان و خانواده Callionymidae که به طور عامیانه سوسمار ماهی ها یا اژدها ماهیان کوچک Dragonets نامیده می شوند جای می گیرد. 

اگرچه در کتاب ماهیان زینتی خلیج فارس اشاره ای به این خانواده نشده است اما احتمالا 8 گونه از این خانواده در نواحی ماسه ای و غیر مرجانی خلیج فارس زیست می کنند که زینتی بودن آنها باید بررسی شود. جنس Synchiropus دست کم دارای 37 گونه است و گونه مورد نظر در این پژوهش را به علت رنگارنگ بودن، ماندارین یا ماندرین Mandarin می نامند که در واقع از نام نوعی لباس رنگارنگ که ماموران عالی رتبه در چین به تن می کردند گرفته شده است. بدن این نوع دراگونت با خطوط زیبای سبز که در زمینه ای نارنجی پراکنده اند پوشیده شده و حاشیه باله ها رنگ آبی زیبایی دارد. همچنین خالهای زرد موجود در نزدیکی سر ماهی باعث دوچندان شدن جذابیت آن گردیده.

.

.

.

برای نگهداری آنها بهتر است از یک آکوآریوم که مدت زیادی است راه اندازی شده (بیش از 6 ماه) و چرخه های زیستی آن به خوبی فعال شده اند استفاده نمود و وجود یک رفیوجیوم کارآمد نیز می تواند بسیار مفید باشد. ماندارین خالدار S. picturatus نیز در بازار آکوآریومی طرفداران زیادی دارد. 

 

برای خواندن روش کار و نتایج تکثیر در نخستین همایش ماهیان زینتی ایران شرکت کنید

 

 

/ 0 نظر / 114 بازدید