تاريخچه آکواريوم

به نام خدا

                                   دورنمای ایجاد آبزیدان

<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

    شواهد تاریخی  نشان می دهند که اهلی کردن حیوانات قبل از شروع کشاورزی توسط انسان اولیه معمول گردید و شاید اولین همدم آدمی سگ بوده است.

 

   اگرچه دورنمای کاملا دقیقی در مورد نگهداری انواع ماهی به صورت تزئینی توسط انسان در دست نیست با وجود این می توان گفت که از هزاران سال قبل در چین ماهی ها را به عنوان یک حیوان خانگی نگهداری می  کردند.

 

اولین کتاب در باره ماهی ها به نام کتاب ماهیهای قرمز در قرن شانزدهم میلادی توسط   Chang chi - en -te s  نگاشته شد.

این نویسنده بیشتر در مورد زیبایی این ماهی ها و تغذیه و عکس العملشان نسبت به تغییرات درجه حرارت بحث نموده است.

 

در سال 1665 میلادی شخصی به نام په پی ( pepys ) و همسرش متوجه شدندکه ماهیهای خارجی را بهتر می توان برای مدت طولانی در ظرف آبی نگهداری کرد . از یادداشتهای وی معلوم نشده است که هدف نامبرده از ماهیهای خارجی ماهی های استوایی بوده است یا خیر.

 

یک قرن بعد نگهداری انواع ماهی های طلائی در استخر ها و نیز در ظروف مخصوص در انگلستان رایج گردید.

 

  اولین آکواریوم با مفهوم واقعی و امروزی آن در سال 1819 توسط شخصی به نام براند (A.W.T Brande ) درست شده و نامبرده در کتاب خود در مورد استفاده از گیاهان زنده آبزی در آکواریوم و تهویه آب بدون نیاز به تعویض آب بحث نموده است .

 

   اولین آکواریوم عمومی در سال 1853 در لندن گشایش یافت و یکسال بعد از آن کتابی توسط موسس این آکواریوم که نام وی فیلیپ گاس بود در مورد نگهداری آکواریوم به رشته تحریر در آمد.

 

  حدود 10 سال بعد اولین سری ماهی های زنده استوایی به اروپا صادر گردید و اولین ماهی که صادر شد ماهی بهشتی با نام علمی  Macropodus opercularis بود که ماهی بسیار زیبا و مقاوم بوده و هنوز هم در آکواریوم ها نگهداری می شود. (عکس زير)

 

 

    پیشرفت بعدی بکاربردن پمپ برای جریان دادن به آب آکواریوم بود که توسط انگلیسی ها ساخته شد ولی اولین بار در آبزیدان همگانی  پاریس که  در سال 1860 گشایش یافت بکار رفت .

 

  آلمانها اولین کسانی بودند که در جمع آوری انواع ماهی های تزئینی و طبقه بندی و نیز صدور آنها  از مناطق استوایی به اروپا و آمریکا دست به کار شدند. آنها همچنین برای اولین بار موفق به تکثیر برخی از انواع این ماهی ها در آکواریوم ها گردیدند.

 

از زمان رواج یافتن آکواریومهای خانگی شاید بیش از 50 سال می گذرد و عمومی شدن آن به خصوص از بعد از جنگ دوم جهانی که صنعت حمل و نقل هوایی در سطح دنیا رواج یافت صورت گرفت .

 

امروزه تولید و صدور انواع ماهی های تزئینی در برخی ممالک استوائی و نیمه استوائی و حتی ممالک سرد تر رواج دارد ولی بدون شک میتوان گفت که سنگاپور با آب و هوا و شرایط مساعدی که دارد مرکز ماهی های تزئینی دنیا می باشد.

 

(منبع : آکواریوم ماهیهای آبهای شیرین . نوشته دکتر حسین عمادی.)

 

/ 1 نظر / 37 بازدید
فاطمه

با سلام.آقا فرید از مطالب وبلاگتون خیلی ممنونم.در مورد آکواریوم مطالبتون در یک تحقیق دانشگاهی خیلی کمکم کرد.ولی ای کاش بازم به نوشتن در وبلاگ ادامه میدادید.بازم ممنون.بای