جدول سازگاری گونه های زينتی آب شور

<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

با درود 

 

   سازگاری یا Compatibility یکی از مهم ترین ویژگی های نگهداری جانوران در اسارت است .

در آبزی دان ، شاید پس از فاکتور های آب ، مهم ترین عامل در حفظ سلامت و بقا و تجدید نسل ماهیان همین سازگاری باشد . به همین دلیل هم در بیشتر کتابها یا متن هایی که از لحاظ علمی سرشان به تنشان می ارزد ، بخشی به هم مخزنی های مناسب یا Tank mates اختصاص می یابد .

ماهیان نا سازگار می توانند همدیگر را بخورند یا مجروح کنند . اگر هم تا این حد ناسازگار نباشند ، با مزاحمت هایی که برای یکدیگر ایجاد می کنند باعث ایجاد تنش ( استرس ) شده و بروز رنگها و رفتار ها و تولید مثل یکدیگر را مختل می کنند .

رقابت این ماهیان با یکدیگر و بروز استرس ها دست به دست هم می دهند تا شانس بیمار شدن ماهی را فزایش دهند .

 

دکترFoster    و دکتر Smith  که چهره های شناخته شده ای در تجارت آکوآریومی جهانی هستند اقدام به ساخت جدول بسیار زیبایی در مورد سازگاری ماهیان آبزی دان دریایی کرده اند .

این جدول از یک ستون افقی و یک ستون عمودی درست شده است که در هر ستون نام ماهیانی نوشته گشته . امتداد نام هر ماهی ، امتداد نام ماهی دیگری را قطع می کند و در محل تقاطع یکی از حروف Y  ( به معنی سازگار ) ، N ( به معنی ناسازگار ) و C  ( به معنی نگهداری با رعایت نکات ایمنی و توجه خاص ) ظاهر می شود .

البته برای راحتی کار در فایل اصلی دو خط متقاطع متحرک چسبیده به نشانگر موس ایجاد شده است که کار را برای شما آسان می کند .

مثلا اگر در ستون عمودی روی نام شیر ماهی ( Lionfish )  توقف کنید و در ستون افقی ، خطی به امتداد نام دلقک ماهی ( Clownfish ) رسم کنید متوجه می شوید که حرف Nظاهر می شود . یعنی این دو ماهی ناسازگارند و نمی توان عقرب ماهی را با شقایق ماهی در یک مخزن نگه داری کرد .

حالا که شیوه عمل جدول را یاد گرفتید باید یاد آوری کنم که سازگاری بین گونه ها یک امر ثابت نیست و مثلا در فصل جفت گیری بسیاری از گونه ها شرور تر از پیش می شوند .

 

 

 

جدول سازگاری گونه های در یایی

 

امیدوارم این جدول که برای نخستین بار  ( ببخشید ، هزارمین بار ) به زبان فارسی در وب قرار می گیرد به درد تازه واردان در عرصه نوین آبزی دان آب شور بخورد .

بدرود .

 

واژگان کلیدی : سازگاری ماهیان آکواریوم آب شور . آکواریوم آب شور . آکواریوم دریایی

/ 3 نظر / 70 بازدید
sareh

برای شما آرزوی موفقيت دارم ضمنا با اجازه لينکتان را در وبلاگم قراردادم با تشکر

aah

دستتون درد نكنه اگه ممكنه مال آب شيرين رو هم بزارين.

فروغ

سلام.....متاسفانه در دانشگاه ما يک استاد خوب برای دروس دريايی و زيست دريا هست و اصولا نمی شود از او نمره ی خوبی گرفت.ما هر چقدر هم از اين درسهای آب شور و شيرين و لب شور و....بخونيم باز هم همون آش و همون کاسه..آدم رو از هرچی درياست زده می کنند.....راستی من وبلاگمو از يه نوع ديگه آپ کردم.