خرچنگ پوم پوم یا تشویق کننده

بخشی از کتاب بی مهرگان آکوآریومی آب شور

ترجمه فربد امامی

برای اطلاعات بیشتر با انتشارات علمی آبزیان در تهران تماس بگیرید


نام عمومی : خرچنگ تشویق کننده، خرچنگ پوم پوم (Pom Pom)

نام علمی : Lybia spp.

سایر اسامی : خرچنگ مُشت زن، خرچنگ بوکسر

معرفی : این خرچنگ­های کوچک و جذاب کارائیبی یکی از نمونه های جالب همزیستی را نشان می دهند، بدین صورت که خرچنگ، شقایق­های دریایی کوچکی را مانند پارچه های رنگارنگی که تشویق کننده های تیم های ورزشی در دست می گیرند، بر روی هر کدام از چنگ­های بزرگش قرار می دهد و با تکان دادن آنها، موجودات مزاحم را دور می سازد. همچنین خرچنگ می تواند به کمک این شقایق ها، دترایتوس ها و مواد ریز غذایی را جمع آوری نموده و از آنها تغذیه نماید.

شاخه­ی رده بندی : بند پایان

خاستگاه : منطقه­ی هند و آرام

بیشترین اندازه : عرض آن به 5/1 سانتی متر می رسد.

حد اقل فضا: مخزنی با 8 لیتر آب برای نگهداری از آن کافی است.

نورپردازی: نور کم

ویژگی های آب : دما24 تا 28 در جه سانتی گراد

تغذیه : این خرچنگ همه چیز خوار است و می تواند تا از مواد در حال فساد و پوده و تکه های کوچک غذا که در بستر وجود دارند و همچنین از مواد غذایی که به شقایق همزیستش می چسبند تغذیه نماید.  

سازگاری در آکوآریوم : این خرچنگ برای مرجان­ها بی خطر است اما در آکوآریوم­های بزرگ ممکن است چندان به چشم نیاید. گفته شده که تعدادی از ماهیان گوشتخوار ممکن است خرچنگ پوم پوم را بخورند هر چند که برخی از آنها به خاطر وجود شقایق های نیش زننده ی همزیست با این سخت پوست، از خوردن آن پرهیز خواهند نمود. ماهی های پشت نقطه ای بزرگ، باز ماهیان، راس ها، سوف های ماسه ای و ماهی های بادکنکی قادرند تا به این خرچنگ حمله نمایند. خرچنگ پوم پوم معمولا به هم مخزنی های خود آسیبی وارد نمی کند.

نگهداری : این خرچنگ یک گونه ی منزوی بوده و بنابراین باید تکه سنگ و بقایای مرجانی در مخزن آن قرار داد تا بتواند در زیر و یا در میان حفرات آنها پنهان شود. اگر به خوبی از آن نگهداری شود می تواند چندین سال در آکوآریوم زنده بماند.

ملاحظات : دست کم دو گونه از این خرچنگ­ها با نام­های Lybia tesselata (مربوط به منطقه­ی هند و آرام) و L. edmondsoni (مربوط به جزایر هاوایی) در بازار آکوآریوم یافت می­شوند.  

 

/ 8 نظر / 51 بازدید
ع.چنگیزی

چه بامزه...کاش من یکیش رو داشتم[فرشته]

ش. محمودی

سلام استاد من نتونستم جواب سوالمو پیدا کنم، میشه راهنماییم کنید؟ این که توو اعماق دریا که قاعدتن باید چشم ها تحلیل بره، وجودِ 90 درصد موجودات بایولومینوسنس به چه دردی می خوره؟ این نورها که گرمایی هم ندارن حالت سیگنالی دارن یا صرفن باید دیده بشن؟ بعد اینکه تمام مارماهی ها از هر جنس و گونه ای برای تخمریزی به سارگاسو یا برمودا میرن یا نه، فقط تعداد خاصی؟

امامی

دخترم ، در اعماق اقیانوسها این نورهای زیستی یا زیست تابی ها عمدتا برای برقراری ارتباط و یا جفتگیری و گاهی برای شکار طعمه به کار میروند و دقیقا منطبق با شرایط عدم نفوذ نور است. سوالی که گفتی حالت سیگنالی دارند یا باید دیده بشوند را متوجه نشدم ولی به طور کلی در مکانهای همیشه تاریک مانند اعماق دریا معمولا نور زیستی مرئی است و لی در مورد موجودات خشکی نور زیستی گاهی فقط با تاباندن اشعه فرا بنفش دیده می شود. در مورد مهاجرت هم آنچه در ماهی شناسی مطرح می شود این است که فقط یک جنس از مار ماهی های حقیقی یعنی آگوئیلا که دارای دو گونه مار ماهی اروپایی و آمریکایی است به دریای سارگاسو در اقیانوس اطلس مهاجرت می نمایند و سایر مارماهی ها چنین مهاجرتی ندارند.

ش. محمودی

سپاس گزارم استاد! اما موضوع اینه که منم مشابه همین جواب ها رو پیدا کردم حتا به طور مثال کوسه ای که با این نور حالتی شبیه تون ماهی ایجاد می کنه که شکار کنه. اما متاسفانه برای استادی که این سوال رو پرسیده بودن قانع کننده نبود، به این دلیل که می گفتن توی اعماق چشم ها تحلیل میره. و حتا این نورها با شدت زیاد هم کارایی ندارن(به عنوان چیزی که دیده بشه) برای همین من گفتم شاید این نورها امواجی داشته باشن.

ش. محمودی

شنیدین خبر ِ ببرُ؟ تازه متوجه شدن باغ وحش مسئول ماجراست!. از عجایب شیخ ما این است ... مملکتیه واسه خودش ((:

ش. محمودی

درگذشت دکتر مشایی هم تسلیت.