تاریخچه آکواریوم در ایران

                     باسلام و پوزش به علت غیبت نسبتا طولانی ام.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

  امروز اول سه تا وبلاگ جالب و آموزنده در مورد آکواریوم به شما ارائه می کنم .

این کار سه تا حسن دارد

1 – اول اینکه وبلاگ نویسها باید یاد بگیرند که به جای خراب کردن وبلاگهای مشابه آنها را معرفی کنند تا مال هر دو آنها پر بار تر شود.

 

2- در این سه وبلاگ اطلاعات تقریبا کاملی در مورد راه اندازی و وسایل آکواریوم آورده شده که دیگر لزومی نمیبینم  من هم آن مطالب را تکرار کنم.

 

3- با این کار نا خواسته کاری گروهی را انجام داده ایم  که باعث با لا رفتن کیفیت کار می شود چون چند تا فکر بهتر از یک فکر است .

 

                                                 معرفی :

 

 

http://aquaria2004.persianblog.ir/

 

http://mahiha.persianblog.ir/

 

http://aqua5000.persianblog.ir/

 

 

 

             ادامه تاریخچه آکواریوم  :  تاریخچه آکواریوم در ایران

 

  با اینکه تقریبا ورود هر چیز نو و به اصطلاح ( فرنگی ) به ایران به ناصرالدین شاه قاجار    بر می گردد ولی تا کنون نتوانسته ام چیزی در مورد زمان ورود  آبزی دان به ایران پیدا کنم .

 

 اما شاید بتوان گفت که قدیمی ترین کتابی که در مور آکواریوم به زبان فارسی پیدا کرده ام کتابی است با نام : آکواریوم  و نوشته م.ایلین که توسط آقای حسین فر پور از زبان روسی ترجمه شده .

این کتاب 551 صفحه دارد و به دکتر عبدالله شیبانی تقدیم شده .

کتاب فر پور کتاب کاملی است و حتی در مورد گیاهان آبزی و رده بندی ماهیان آکواریومی هم شرح کاملی داده است.

 

  در شهریور 1359 کتاب بیماریهای ماهیهای آکواریومی و نحوه معالجه آنها در منزل نوشته رالف گیسلر با ترجمه دکتر حسین عمادی به بازار آمد که از لحاظ عنوان در آن زمان در زبان فارسی منحصر به فرد بود.

 

   در سال 1360 کتاب راهنمای مصور تشخیص نر و ماده در ماهیهای آکواریومی نوشته     دکتر حسین عمادی در 51 صفحه به بازار آمد  و  پس از آن در سال 1361 کتاب طراحی و تزئین آکواریوم نوشته وی گل و با ترجمه ماهرانه حسین عمادی در 141 صفحه با تصاویر رنگی و گلاسه به قیمت 600 ریال منتشر شد.

 

   دو کتاب آخری از لحاظ عنوان در زبان فارسی متاسفانه تا به امروز منحصر به فرد مانده اند و نایاب.

 

  شاید قدیمی ترین کتاب در مورد ماهیان آب شور کتاب آکواریوم به زبان ساده (ماهیهای آبگرم آبسرد و آب شور) نوشته والتر برنهاردزاکس و با ترجمه دکتر علی فرشچی در سال 1360 باشد . البته دکترحسین عمادی هم در همان سالها کتاب حجیمی در مورد ماهیان آب شور ترجمه کرد که به دلایل نامعلومی چاپ نشد.

 خلاصه به علت کمی اطلاعات دز مورد تاریخچه آبزیدان در ایران مجبور شدم تاریخچه کتابهای مربوط با آکواریوم در ایران را بنویسم.

  ارائه هر نوع اطلاع بیشتراز جانب  شما در این مورد باعث تشکر اینجانب میشود.

/ 7 نظر / 29 بازدید
sharlot

ممنونم که بلاگ منو معرفی کردی تو بلاگم جوابه سوالتونو ميدم

fisha group

هميشه از مطالب جالب و خواندنی تون کمال استفاده رو ميبريم.شاد و موفق باشيد.

mahigir

سلام فربد اگه اشتباه نکنم اين سومين وبلاگيه که داری! به ما هم که ديگه سر نميزنی! به هر حال موفق باشی.

سید محمد سید بحری

با سلام من علاقه زيادی به پرورش ماهی دارم توضيحاتی که راجب ماهی انجل داديد بسيار جالب و زيبا بود ميخواستم بدانم که ماهی انجل مولد از کجا بايد گير آورد آدرس يا شماره تماس اگر داريد محبت کنيد ميل بزنيد از کاشان

شیلاتی

دوست عزیز اولین دکتر شیلات ایران، مرحوم دکتر کیوان بود که در سال 1961 (1342) دکتری ماهی شناسی خود را از سوربن دریافت کرد. این لبته سومن دکتری او از 4 مورد بود. درحالیکه آقای دکتر عمادی بعد از این سال آن هم در رشته بیولوژی دکتری گرفتند. لازم است اصلاح گرددو حقیقت پنهان نماند. شیلاتی ایرانی

Sahar

سلام.خسته نباشید.من خیلی وقته دنبال یه کتاب راجع به آکواریوم هستم که اطلاعات محدودی ازش دارم و خودم آنرا ندیدم.باز شاید شما بتوانید کمکم کنید اونو پیدا کنم. جلد زرکوب (گالینگور) داره،در قطع رقعی یا وزیری،جلد آبی رنگ.آیا چنین کتابی با این مشخصات می شناسید؟ حتی اگر کتابی می شناسید که شک دارید این کتاب باشه،لطفا بهم معرفی کنید تا از بین اونها پیدا کنم.مرسی. [لبخند][تماس][خداحافظ]

امامی

در مورد امین کیوان اشتباه می کنید و عموی من با ایشان همکلاس بوده و داستان چند دکتری داشتن هم اینگونه است که در آن زمان شما میتوانستید یک دکتری بگیرید و با پاس کردن چند واحد اضافه یک معادل دکتری دیگر هم به شما می دادند به شرطی که آن دو رشته به هم شباهت داشتند مثل مثلا جانور شناسی و زیست شناسی و ماهی شناسی و محیط زیست و . . . دکتر حسین عمادی پدر شیلات نوین و علمی ایران است و همهی تزهای ایشان مستقیما به شیلات بر میگردد. هیچوقت یادم نمی رود زمانی که مجبور بودم به زور جزوه روشهای صید امین کیوانفر را بخوانم در جایی از آن نوشته شده بود ماهی از طریق لاله گوش در تور گوشگیر به دام می افتد!