گزارش پنجمین جشنواره یوزپلنگ ایرانی

امروز در پنجمین جشنواره یوزپلنگ ایرانی شرکت کردم. با توجه به اینکه در اولین ساعات بازگشایی این جشنواره در صبح به کاخ گلستان میرفتم فکر نمی کردم کسی بیاید اما جمعیتی که روز جمعه ی خود را برای دیدن مطالب آموزشی در مورد این گربه سان بومی و کم یاب ایرانی اختصاص داده بودند بی نظیر بود. در مقایسه با نمایشگاه مادر، نوزاد ، کودک که یکی دو روز قبل برگزار شده بود و در آن هم شرکت کرده بودم بدون شک می توان گفت که استقبال از جشنواره یوزپلنگ ایرانی بیشتر از نمایشگاه مذکور بود.

و افراد انجمن چه بی آلایش بودند و چه پر انرژی ! جوان هایی که از آنها انتظار میرفت پای بازی های کامپیوتری باشند و ارزشی برای زی گونگی قائل نشوند هر کدام کارت کوچکی به معنی عضویت در انجمن بر سینه زده بودند و با اشتیاق، اطلاعات دقیق و درستی در مورد یوزپلنگ به تماشاچیان ارائه می دادند. اتاق جذابی وجود داشت که بانوی خوش خلقی کودکان را تشویق می کرد تا نقاشی در مورد یوزپلنگ بکشند و آنها را به دیوار می چسباند. یکی از آنها خیلی نظرم را جلب کرد : انگار کسی نقش شیر و خورشید باستانی ایران را کشیده بود اما با یوز !

به غیر از درخت آرزو ها و غرفه ایران خودرو که پوستر مفید و مختصری برای شناسایی یوزپلنگ ارائه میکرد، شاید اصلی ترین غرفه مربوط به انجمن یوزپلنگ ایرانی بود که انواع تی شرت و روسری با آرم یوزپلنگ و نمونه هایی از پایان نامه ها و فیلمهای مستند در مورد حیات وحش ایران و شاید از همه مهم تر ترجمه ی دکتر وهاب زاده از کتاب بوم شناسی کربز را برای فروش در اتاق کوچک خود قرار داده بودند. با خانمی در مورد روشهای جلوگیری از عبور یوزپلنگ از جاده ها گفتگو کردم و جالب بود که بیشتر زیستگاه های صعب العبور یوز در ایران را از نزدیک دیده بود و برای یک بانوی ایرانی به نظر من فوق العاده بود.

به او پیشنهاد کردم که مثل تابلوی عبور حیوانات وحشی یا اهلی یا شتر که در برخی جاده های ایران وجود دارد کاش می شد تابلوی عبور یوز به تابلوهای راهنمایی و رانندگی ایران افزوده گردد.

از دیگر جذابیتهای این روز، اتاق خزندگان ایران بود که دو نمونه جذاب و عکسهای نمای نزدیک گرفته شده از خزندگان ایران را نشان می داد. اتاق دیگر در مورد پرندگان بود که دستبندهای نارنجی رنگی را می فروختند تا پول لازم برای جشنواره رها سازی پرندگان غیر متعارف را فراهم نمایند. و یک اتاق دیگر که کسی در آن نبود ولی روی کارتشان نوشته شده بود : حیوانات خانگی عمر کوتاهی دارند ، با یک عکس حرفه ای وجودشان را جاودانه کنید ! 

اما سوالی که روحم را آزار می داد این بود که با وجود این همه مجموعه محافظ و علاقمند به محیط زیست، چرا باز هم محیط زیست ایران در اغما به سر می برد ؟

http://www.wildlife.ir/Default.aspx?Lang=1

/ 5 نظر / 44 بازدید
سپهر

سلام آقای امامی خیلی وقته به ما سر نزدید. خوشحال میشم ببینمتون. بدرود

نازنین و رفقا

سلام استاد گزارش جالبی بود ... [گل] خوش به حالتون که با این همه مشغله باز هم این جور فعالیت ها رو دارید .

ماهنامه سرزمین من

شير ايران آمد. http://hamshahrimags.com/Images/News/Smal_Pic/11-7-1390/IMAGE634532457691718750.jpg تلفن : 84321230

سحررشیدی

سلام استاد با انگیزه های جدیدی در وبلاگ جدیدی به روزم منتظر راهگشایی های شما هستم