بازهم ادبيات آبزی دانی

با درود

 

باز هم ادبيات آبزي داني

 

ديروز خبري در تارنماي شيلات ايران ( www.shilat.com  ) توجهم را جلب کرد که بسيار پر مفهوم و دلگرم کننده بود .

مدير کل شيلات استان همدان خبر از توليد سالانه ۸۰۰ هزار قطعه انواع ماهيان آبزي داني در هشت کارگاه فعال اين استان داده بود . يعني به طور ميانگين ؛ هر کارگاه ۱۰۰ هزار قطعه که آمار مهمي است

به ويژه اگر به گفتگوي سايت شيلات با مدير کل شيلات استان تهران که در تاريخ ( ۳۰/۰۵/۱۳۸۶ ) صورت گرفته است توجه کنيم که آمار توليد ماهيان زينتي در سال ۱۳۸۵ را با ۵۵ % رشد نسبت به سال ۱۳۸۴ ، چهارميليون و دويست هزار قطعه اعلام نمودند و پيش بيني کرده اند که در سال جاري ماهيان زينتي توليدي در استان تهران از مرز ۵۰۰۰۰۰۰ قطعه گذر کند ؛ و با مقايسه وسعت و امکانات استان تهران با وسعت و امکانات استان همدان ، متوجه رشد بسيار عالي همدان در اين عرصه مي شويم . ضمن سپاس از کساني که در زمينه تکثير و پرورش ماهيان آبزي داني در اين مرز و بوم تلاش مي کنند ، بايد اميدوار باشيم که اهميت اين صنعت شيلاتي که به نسبت ساير شاخه هاي شيلات ، مهجور مانده است بيش از پيش درک شود .

اما نکته اي که بيشتر نظر مرا جلب نمود نام هاي عمومي گونه هاي مورد پرورش در اين گزارش خبري بود که از قول اين مدير شيلاتي بيان شده بود . در ابتدا متن گزارش را بي کم و کاست باز نويسي مي کنم و سپس به نکاتي اشاره خواهم نمود :

 

" شيلنا - پايگاه اطلاع رساني شيلات ايران ( ۱۸/۰۷/۱۳۸۶ ) :

" مدير كل شيلات همدان گفت : ۸۰۰ هزار قطعه انواع ماهي‌هاي زينتي هرساله در هشت كارگاه فعال اين استان توليد مي‌شود . "نبي زندي" روز چهارشنبه در گفت و گو با ايرنا افزود : آنجل مرمري طلايي ، اسكار قرمز پوست ببري ، كت فيش پلنگي ، گوبي دوباله ، پنگوسي ، سيچلايد ، ويسكاس ، سوراتيل ، گورامي و پلاتي قرمز انواع ماهي زينتي پرورشي استان هستند.
وي گفت: باتوجه به اشتغال زايي مناسب با سرمايه‌گذاري اندك ، تسهيلات بانكي مناسب براي افزايش كارگاه‌هاي پرورش ماهي‌هاي زينتي در اين استان به متقاضيان داده مي‌شود .
زندي اضافه كرد : براي توليد
۵۰ هزار قطعه ماهي زينتي ۱۵۰ميليون ريال تسهيلات داده مي‌شود .
وي افزود : شرايط مناسب براي توسعه كارگاه‌هاي پرورش ماهي‌هاي زينتي در استان وجود دارد .
وي گفت : ماهي زينتي توليدي به بازار استان‌هاي مختلف صادر مي‌شود .

 

همين خبر در پايگاه اينترنتي " ايرنا " نيز به همين شکل نقل شده بود .

خوب خبر را خوانديد اما نکات قابل بحث آن از اين قرار است :

۱ _ نخست اينکه تلفظ انگليسي واژه Cichlid  ، سيکليد است و نه سيچلايد ! و پيش از اين در اين وبلاگ شرح آن گذشته است . از آن گذشته " سيکليد يا سيکليده " نام خانواده اي از ماهيان است . به بيان ديگر اين کلمه نماينده يک Family در دستگاه رده بندي است و به ماهي خاصي اشاره ندارد . يعني صرف گفتن اينکه : " من سيکليد دارم  " يا " من سيکليد پرورش ميدهم  " به خواننده نکته اي را نخواهد فهماند . خانواده سيکليده با توجه به اينکه ۱۳۰۰ تا ۱۹۰۰ گونه را در خود جاي داده است يکي از سه خانواده بزرگ مهره داران را از آن خود کرده است . از آن گذشته فرشته ماهي (آنجل) و ماهي ديسکاس ( که در متن فوق ويسکاس نوشته شده و به نظر مي آيد که اشتباه تايپي باشد ) و ماهي اسکار همه از خانواده سيکليده هستند .

در زير تلفظ درست سيکليد را از واژه نامه معتبرAmerican Heritage Dictionary  خواهيد شنيد .

 

تلفظ سيکليد

 

۲ _ دوم اينکه هيچ ماهيي با نام سوراتيل وجود ندارد . اگر منظور ايشان ماهي دم شمشيري است ، که تلفظ نام انگليسي اش مي شود " سورد تيل " که در آن سورد به معني شمشير و تيل به معني دم است . که در زير تلفظ درست آن را که از واژه نامه معتبرAmerican Heritage Dictionary  گرفته شده خواهيد شنيد .

تلفظ دم شمشيري

 

اميدوارم در آينده همگي کوشش کنيم که با استاندارد سازي گفتار خويش و استفاده از واژگان علمي درست ، ضمن با لا بردن ارزش گفتار خود ، از کج روي هاي عمومي نيز جلوگيري کنيم .

/ 0 نظر / 20 بازدید