شناساندن ماهی پاروت فیش یا طوطی ماهی آب شیرین

با درود

 

شناساندن ماهی پاروت فیش

 

 

پیشگفتار

 

در نوشته ای به تاریخ 31 فروردین 1384 در همین سایتچه ( وبلاگ ) نوشتم که به لحاظ تئوری ، هر جانداری از گیاه و ویروس گرفته تا فیل و ماهی قزل آلا و انسان ، دارای یک اسم دست کم دو بخشی است که اسم علمی نام دارد و برای هر گونه جانوری منحصر به فرد ( یگانه ) است .

در ماهیانی که داستانشان را برایتان نوشتم ، تا جایی که توانستم به نامهای علمی آنها اشاره نمودم و هر جا سوادم اجازه داد معنی نام علمی آنها را نیز یاد آوری کردم .

 

اکنون ماهی پر طرفداری را به شما می شناسانم که اسم علمی ندارد !

چرا ؟

خواهید دانست . لطفا بخوانید :

 

 

نام عمومی

 

ماهی پاروت فیش را با نامهای طوطی ماهی سرخ یا خونین رنگ نیز می شناسند .

ترجمه نام عمومی انگلیسی این ماهی ، طوطی ماهی می شود . اما متاسفانه بی سوادی و بی مبالاتی ادبی در ابتدای ورود این گونه به بازار و این واقعیت تلخ که متاسفانه بیشتر صاحبان تجارت در کشورهایی که روابط بر اصول و قوانین پیشی  می گیرد ، افراد کم سواد و صرفا پول دار هستند ؛ باعث شده که امروزه بیشتر افراد علاقمند نام آن را به اشتباه تلفظ کنند . درست همان رخداد ناگواری که گریبان نام ماهی دم شمشیری را گرفته است .

نام عمومی ماهی مورد نظر ما در زبان انگلیسی Parrot Fish است که از دو بخش تشکیل شده :   Parrot = طوطی   و  Fish = ماهی .به همین سادگی !

و بخش نخست این واژه یعنی کلمه Parrot به صورت پاروت تلفظ می شود .

اما همانطور که گفتم کم سوادی و بی توجهی در گفتار باعث شده که آن را پرت فیش    ( مثل چرت و پرت ! ) تلفظ کنند .

مثل اینکه به فروشنده بگوییم : آقا ! یک توت ماهی بده !

یا مثلا بگوییم : یک چرت و پرت ماهی بده !

واقعا به نظر شما مسخره نیست ؟

 

برای شنیدن تلفظ درست انگلیسی واژه ParrotFish  ( پاروت فیش ) روی جمله زیر کلیک کنید . لطفا خوب گوش کنید و تصمیم بگیریم که یا واژه ای را یا بکار نبریم یا اگر بکار    می بریمش ، آن را درست تلفظ کنیم حتی اگر همه افرادی که می شناسیم آن را نادرست تلفظ کنند .

 

فایل صوتی گویش درست کلمه Parrot Fish

 

در این مورد همچنین می توانید به نوشته 6 اردیبهشت 1385 همین وبلاگ با نام : سیکلید یا سیچلاید ؟

سر بزنید .

 

 

نام علمی

 

راستش را بخواهید این ماهی قبل از دهه 1980 روی کره زمین وجود نداشته است و اصولا جز مخلوقات خداوند محسوب نمی شود که هر کدام نامی دو قسمتی دارند . چون این ماهی ساخته دست انسان و حاصل از دورگه گیری بین دو گونه متفاوت است ، اسم علمی هم ندارد . اگر هم روزی صاحب نظران علم سیستماتیک بخواهند برایش نامی پیشنهاد کنند حتما از واژگانی استفاده می کنند که نشان دهنده مصنوعی بودن این ماهی باشد .

گمان کنم که حالا بهتر منظور پیشگفتار این نوشته را درک خواهید نمود . همچنین به همین دلایل ، سخن گفتن از خاستگاه یا پراکنش این گونه کاری بیهوده است زیرا در طبیعت به طور طبیعی وجود نداشته و تنها در آکوآریوم ها دیده می شود .   

                                  

 

تاریخچه پاروت فیش

 

ماهی پاروت فیش یا طوطی ماهی نخستین بار در اواخر دهه 80 در تایوان ایجاد ( نه کشف ! ) گردید .

بر اساس برخی گزارشها زمان دقیق ظهور پاروت فیش سال 1986 است .

به درستی مشخص نیست که نخستین پاروت فیش از جفت شدن کدام دو ماهی حاصل شده است . امروزه نیز کسانی که به شغل پر منفعت تکثیر ماهیان آبزی دانی مشغولند حاضر نمی شوند که اسرار تجاری خود را به همگان بگویند اما به نظر می آید که پاروت فیش را از هیبرید ماهی سیکلید میداس نر با نام علمی Amphilophus citrinellus     و  سیکلید سر قرمز ماده با نام علمی Vieja synspila تولید می شود .

یک روایت رایج دیگر این است که از هیبرید سیکلید رد دویل ( شیطان سرخ ) با اسم علمی Amphilophus labiatus   و یکی از گونه های ماهی سورم مانند سورم سبز یا سیکلید راه راه با نام علمی Heros severus     و یا سورم طلایی با نام علمی Archocentrus spilurus  حکایت می کند .    

البته ماهیان گفته شده در بالا پیش از این نامهای علمی دیگری داشته اند پس اگر در سایت دیگری نامهای دیگری دیدید به حساب کم سوادی من نگذارید . 

از آنجا که پاروت فیش ماهی نسبتا خجالتی است و بین ماهیان گفته شده فقط  سورم ها چنین رفتاری را از خود بروز می دهند ، می توان تصور نمود که یکی از والدین پاروت فیش ها باید از گونه های سورم باشد .

همین جا باید یاد آوری کنم که ماهیان متنوعی هستند که به عنوان والدین پاروت فیش به حساب می آیند و اگر در سایت دیگری مطلب متفاوتی در این مورد خواندید من را به تشویش اذهان عمومی متهم نکنید .

 

Midas Cichlid
(Cichlasoma citrinellum)

+

Redhead Cichlid
(Cichliasoma synspilum)

Red Devil
(cichlasoma erythraeum)

+

Gold Severum
(Cichlasoma severum)

Red Devil
(cichlasoma erythraeum)

+

Green Severum
(Cichlasoma severum)

Red Devil
(cichlasoma erythraeum)

+

Quetzel
(cichlasoma synspilum)

Red Devil
(cichlasoma erythraeum)

+

Gold Severum
(Cichlasoma severum)
+
Cichlasoma "theraps"
fenestratum

 

 

آبزی دان مناسب

معمولا پیشنهاد می شود که دست کم یک آبزی دان 40 تا 45 گالنی برای هر 2 تا 3 جفت پاروت فیش تدارک دیده شود .

( نکته : برای بیشتر ماهیان گوشتخوار زینتی دنیا معمولا عدد 10 گالن به ازاء هر عدد ماهی پیشنهاد می شود که البته این عدد تجربی است . )

معمولا آبزی دانی با پی اچ 5/6 تا 8 و با سختی 2 تا 25 dGH

/ 14 نظر / 134 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مهدی

البته پاروت فیش (تلفظ صحیح)

مهدی

اقا فربد يه سوال! شما الان دانشجوی کدوم دانشگا هستين ؟ راستشو بخواين خيلی علاقه دارم بدونم تو کدوم شهر فعاليت دانشجويی ميکنين؟ مرسی اگه بگين!!! فعلا

فربد امامی

اين نخستين ماه مهر است که من پس از ۷ سالگی به مدرسه يا دانشگاه نمی روم . هيچ کجا ! در ضمن در دانشگاه کلمه ای در مورد آبزی دان به شما نخواهند آموخت .

مهدی

چرا ؟ نمي اموزند ؟ اقای امامی؟ پس شما اين همه اطلات و از کجا ميارين؟ مگه مهندسی شيلات نخونديد شما؟ کلا يه توضيحی بدين يا اصلا اگه خواستين اين ای دی رو اد کنين kamarbandi_khorramshahr

فربد امامی

در کار شناسی و کارشناسی ارشد در سيستم گذشته هيچ واحدی در مورد آکوآريوم وجود نداشت . در سيستم جديد ۳ يا ۴ سال اخير واحدی در کارشناسی گذاشته اند ولی معمولا آموزنده نيست مگر اينکه استادش خوب باشد و گويا اصولا اختياری است . دکتری هم همينطور .

رضا

اقا فريد من از بازديدکنندگان هميشگی وبلاگ شما مي باشم. اميدوارم در راه کسب علم موفق باشيد. زندگی به کامتان باد.

داریوش

منم تونستم از پرت بچه بگیرم 80 تا

maryam

salam man az sayte shoma matalebe khobi ro khondam az shoma mamnonam ke matalebe mofidi ra dar in sayt garar dadid bazam mamnon omidvaram shahede matalebe elmiye bishtari dar in sayt bashim ba tashakore faravan daneshjoye shilat

امیر مسعود

با سلام. باید بهتون بگم که در زمینه زبان انگلیسی کاملا بی سواد هستید. زیرا تلفظ کاملا صحیح نام این ماهی پرت است نه پاروت. من دانشجوی رشته مهندسی شیلات دانشگاه صنعتی اصفهان هستم و همچنین مدرک تافل بنده موجود است. به وبلاگ من هم سری بزنید.